LGD
Dobromierz Jaworzyna Kostomloty Strzegom Swidnica Udanin Zarow
gmail sign in create gmail account

201309

Twoje IP: 54.146.230.149
2016-04-28 23:47

066a5436e1          fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

Coraz więcej mieszkańców miast poszukuje produktów rolnych ze sprawdzonego źródła, których najlepszą gwarancją jest osobista znajomość samych rolników. Odbiorcom zaczyna zależeć na stałej współpracy z tymi rolnikami, którzy mogą bezpośrednio zapewnić im dostęp do świeżej żywności po przystępnej cenie.

Dlatego coraz więcej odbiorców i rolników decyduje się na zawiązanie współpracy według modelu Rolnictwo Wspierane przez Społeczność (RWS), który ma zapewnić rolnikom uczciwą zapłatę za swoją pracę, a odbiorcom zdrową, świeżą i tańszą żywność.

resize imageNowy program NFOŚiGW skierowany jest do wszystkich, którzy mają pomysły na rozwiązanie problemów związanych z ochroną środowiska w skali lokalnej, lecz brak im środków finansowych, a także często wsparcia merytorycznego i organizacyjnego. Pomysłodawcami mogą być osoby fizyczne, nieformalne grupy, podmioty lokalne – np. koła gospodyń wiejskich, przyjaciół wsi, miasteczek, małe fundacje.

045-pRolnicy z terenu gminy Żarów w niedzielę, 15 września w Bukowie dziękowali za tegoroczne plony. Święto plonów rozpoczęła msza święta dziękczynna w kościele Św. Stanisława i Biskupa Męczennika w Bukowie, podczas której poświęcono dożynkowe wieńce, bochny chleba oraz kosze owoców i warzyw. Starostami dożynek byli Anna Niesyczyńska i Waldemar Ganczarek, którzy przekazali Burmistrzowi Leszkowi Michalakowi okazały bochen chleba.

DSC 0696

Dożynki to najważniejsze wydarzenie w Gminie Świdnica, które każdego roku odbywa się w innym sołectwie. Gospodarzami tegorocznych dożynek były sołectwa: Lutomia Górna oraz Lutomia Dolna. Starostami byli: Ryszard Gawron i Celina Urbańczyk.

Podczas tegorocznych dożynek wszystkie (33) sołectwa zaprezentowały swoje wieńce dożynkowe oraz okazałe bochny chleba. Na 26 okazałych straganach prezentowały swój dorobek sołectwa, Młodzieżowa Rada Gminy Świdnica, stowarzyszenia oraz świetlica środowiskowa w Modliszowie.

Tradycyjnie Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Szlakiem Granitu” podczas dożynek przeprowadziło konkurs na najładniejsze stoisko wiejskie oraz konkurs na potrawę lokalną.

Użytkowników:
Artykułów:
Odsłon artykułów:

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 45089 gości oraz 0 użytkowników.